Czy na montaż wyłazu potrzebne jest pozwolenie?

dach

Utrzymywanie budynku we właściwym stanie technicznym oraz wykonywanie prac mających na celu konserwację i naprawę jego kluczowych elementów wymaga korzystania z odpowiednich udogodnień zwiększających bezpieczeństwo niezbędnych prac. W przypadku pokrycia dachowego oraz elementów zamontowanych na dachu np. instalacji odgromowej czy systemu kominowego lub wentylacyjnego potrzebne będzie wejście na dach, przydatne także m.in. dla odśnieżania połaci czy dokonywania napraw. W większości przypadków idealnym rozwiązaniem okaże się założenie dopasowanego do budynku i typu pokrycia wyłazu dachowego. W Poznaniu duży wybór tego rodzaju akcesoriów można znaleźć m.in. w ofercie firmy WIRMET. Przekonajmy się, jakie formalności wiążą się z założeniem wyłazu dachowego.

Montaż wyłazu dachowego w nowo wznoszonym budynku

W przypadku realizacji nowej inwestycji budowlanej wyłazy dachowe są już uwzględnione w projekcie przygotowanym przez sporządzającego go architekta. W zależności od potrzeb i konstrukcji budynku można dobierać różne konstrukcje wyłazów. Na dachach spadzistych często stosuje się rozwiązania w postaci okien dachowych dających możliwość wykorzystania w charakterze wyjścia na dach. Przy dachach płaskich najczęściej używa się standardowego wyłazu w postaci klapy dachowej, choć popularnością cieszą się także świetliki dachowe funkcjonujące również jako wyłazy.

Montaż wyłazu dachowego w istniejącym budynku

Zobacz również: Pasmo świetlne na dachu hali przemysłowej – zalety rozwiązania

Formalności związane z założeniem wyłazu dachowego w istniejącym obiekcie zależą od konkretnej sytuacji. Jeżeli wcześniej w budynku były zamontowane wyłazy, a nowe mają je zastąpić i znaleźć się w tych samych miejscach, a ich montaż nie wymaga ingerencji w strukturę dachu i zmiany jego charakterystyki, cała operacja zostanie uznana za prowadzenie remontu. W takiej sytuacji niezbędne będzie dokonanie zgłoszenia prowadzonych prac remontowych. Jeśli wcześniej dach nie był wyposażony w wyłazy, ich dodanie będzie uznane za przebudowę, ponieważ zmianie ulegną parametry obiektu. Zgodnie z przepisami konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.