Dostępne rodzaje pokryć świetlików dachowych

świetlik dachowy

Nowoczesne budynki użytkowe są wyposażane w wiele elementów zwiększających ich funkcjonalność, a jednocześnie pozwalających na podniesienie poziomu bezpieczeństwa ich eksploatacji. Dobrym przykładem są świetliki dachowe, które mogą odgrywać rolę niezbędnych dla spełniania wymogów prawa budowlanego i przepisów przeciwpożarowych klap dymowych. W Poznaniu elementy sprawdzające się w takich zastosowaniach oferuje firma WIRMET, specjalizująca się w produkcji świetlików dachowych, pasm świetlnych oraz systemów oddymiających. Przekonajmy się, jakie jest znaczenie świetlików i zobaczmy, z czego się je wykonuje.

Jaka jest rola świetlików dachowych?

Obiekty użytkowe o znacznej kubaturze ze względu na swoją konstrukcję nie mogą być efektywnie doświetlane z wykorzystaniem klasycznych okien montowanych w ścianach, ponieważ przy dużej powierzchni i podziale wnętrza ściankami działowymi nie do wszystkich obszarów będzie docierała wystarczająca ilość promieni słonecznych. Przekłada się to na zwiększenie kosztów użytkowania oświetlenia, ale także sprawia, że osoby przebywające w takim obiekcie funkcjonują gorzej, mając zły nastrój i niską wydajność. Sytuację tą można jednak zmienić, montując w połaci dachowej odpowiednie świetliki lub pasma świetlne, które mogą być umieszczone m.in. nad ciągami komunikacyjnymi.

Z czego wykonuje się pokrycia świetlików dachowych?

Pokrycia świetlików dachowych powinny charakteryzować się wysoką przeziernością, by mogły przepuszczać odpowiednią ilość światłą, a jednocześnie muszą cechować się trwałością oraz być wykonane z materiałów, które nie będą podatne na działanie ognia w przypadku pożaru. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami jest szkło akrylowe PMMA (polimetakrylan metylu) oraz poliwęglan komorowy PC. Wyróżniają się one dobrymi właściwościami termicznymi, blokując ucieczkę ciepła i nie wpływając negatywnie na koszty ogrzewania obiektu, a ich ważną właściwością jest wysoka sztywność i twardość, a także niska masa. Są one ponadto dostępne w różnych wybarwieniach – w tym jako całkowicie przezroczyste oraz mleczne.

Zobacz również: Zasady działania systemu oddymiania