Gdzie znajdą zastosowwanie wyłazy dachowe otwierane na bok?

otwarty wyłaz dachowy

Dach to element budynku zabezpieczający go przed oddziaływaniami zewnętrznymi i utratą ciepła, ale także struktura, która musi być wyposażona w akcesoria umożliwiające jego bezpieczną eksploatację. Jednym z kluczowych składników tego typu osprzętu będą wyłazy dachowe. W Poznaniu duży ich wybór można znaleźć m.in. w ofercie firmy WIRMET. Przekonajmy się, do czego są niezbędne wyłazy dachowe i jakie ich rodzaje będą użyteczne w obiektach z dachami spadzistymi.

Gdzie i dlaczego powinny znaleźć się wyłazy?

Wyłazy dachowe kojarzą się zwykle z płaskimi dachami obiektów przemysłowych, które wymagają zapewnienia stosunkowo częstego dostępu do znajdujących się na nich instalacji i urządzeń od klimatyzatorów przez systemy odpylania aż po filtry lub agregaty chłodnicze. Będą one jednak konieczne także w budynkach użytkowych i mieszkalnych, które mają co najmniej dwie kondygnacje. W obiektach wysokich i wysokościowych wyłazy będą się musiały znaleźć w każdej klatce schodowej. Jeżeli montuje się je na dachach spadzistych o pochyleniu przekraczającym 25°, potrzebne będzie zabezpieczenie dojścia przed ryzykiem poślizgnięcia się. Z wyłazów będą korzystali zarówno kominiarze, jak i osoby dokonujące napraw pokrycia dachowego.

Co przemawia za zastosowaniem wyłazu otwieranego na bok?

Zobacz również: Dostępne rodzaje pokryć świetlików dachowych

Dachy spadziste również wymagają montażu wyłazu. Jego założenie może być jednak okazją do wykorzystania go nie tylko jako komfortowego i bezpiecznego wyjścia na dach, ale także w charakterze okna dachowego, które doświetli znajdujące się na poddaszu wnętrze. W zależności od potrzeb wyłazy dachowe mogą być zakładane w pomieszczeniach ogrzewanych i nieogrzewanych, a także użytkowych i mieszkalnych. Wyposażone w siłowniki pomagające w otwieraniu będą wygodne w obsłudze, a system blokady rodzicielskiej uniemożliwi otwarcie go przez dzieci. Urządzenia tego rodzaju oferowane przez renomowanych producentów znakomicie wpisują się w aranżację pomieszczeń, nie ustępując wyglądem i funkcjonalnością klasycznym oknom połaciowym. Mogą być również wyposażane w różne rozwiązania ułatwiające eksploatację, takie jak żaluzje, moskitiery albo rolety zaciemniające.