Zabezpieczenie przeciwpożarowe budynków obejmuje wiele różnych rozwiązań od systemów alarmowych sygnalizujących pojawienie się ognia po stałe urządzenia gaśnicze takie jak choćby instalacje tryskaczowe. Szczególne znaczenie mają jednak urządzenia pozwalające na zmniejszenie zagrożenia powodującego najwięcej ofiar, jakim jest rozprzestrzenianie się gazów pożarowych. Montowane w tym celu systemy oddymiania grawitacyjnego mogą uzyskiwać potrzebną efektywność za sprawą odpowiednio dobranych klap dymowych. W Poznaniu ich produkcją i sprzedażą zajmuje się firma Wirmet. Przekonajmy się, jaka jest ich rola i sprawdźmy, w jaki sposób działają.
System oddymiania grawitacyjnego – zasada działania
Spalanie materiałów wykorzystanych do budowy i wyposażenia budynku powoduje wydzielanie gazów pożarowych, które zawierają wiele toksycznych substancji groźnych dla zdrowia i mogących spowodować zatrucie, a nawet zgon. Ich pojawienie się znacznie ogranicza też widoczność, utrudniając ewakuację oraz prowadzenie akcji gaśniczej. Metodą na poprawienie sytuacji jest montaż systemu oddymiania grawitacyjnego, który ma dość prostą konstrukcję, a jednocześnie gwarantuje uzyskiwanie wysokiej skuteczności. Wykorzystuje on fakt, że rozgrzane gazy mają mniejszą gęstość niż powietrze, w sposób naturalny unoszą się więc ku górze. Jeżeli w budynku zostaną zainstalowane klapy dymowe, a do niższych kondygnacji będzie docierało powietrze z zewnątrz, gazy pożarowe będą swobodnie unosiły się ku górze i przez otwory przedostawały się do atmosfery. Ruch powietrza umożliwi wyrównywanie ciśnienia przez klapy napowietrzające.
Zalety systemu oddymiania grawitacyjnego
Zobacz również: Gdzie znajdą zastosowanie wyłazy dachowe otwierane na bok?
System oddymiania grawitacyjnego może uzyskiwać wysoką sprawność, skutecznie oczyszczając z gazów pożarowych klatki schodowe oraz ważniejsze odcinki dróg ewakuacyjnych. Jednocześnie jest stosunkowo prosty, prawdopodobieństwo wystąpienia awarii i niezadziałania instalacji będzie więc pomijalnie małe. Nie można zapominać, że rozwiązanie to jest o wiele tańsze niż oddymianie mechaniczne, nie wymaga też skomplikowanej sieci kanałów oraz wentylatorów dużej mocy.